O ZTRACENÉ VODĚ - jazzová operka
16:00 - 16:45 45 minut
4-6 let, 7-9 let, 10+
O ZTRACENÉ VODĚ - jazzová operka
18:00 - 18:45 45 minut
4-6 let, 7-9 let, 10+
“Chtěla jsem napsat hudbu, kterou si děti zamilují. Hudbu, která je sice určená pro ty nejmenší, ale není hloupá ani prvoplánová a neztratí nic na své umělecké kvalitě. Hudbu, která nenásilně spojuje dětský svět se světem soudobé moderní hudby. Troufám si říct, že se mi to povedlo!“ Štěpánka Balcarová
“Malý drahokam hudby, příslib zkušených a neopotřebovaných hudebníků, opora a podpora osvícených podporovatelů a důvěra tvůrců v setkání s dětmi a jejich světem, která kolem vyprávění „O ztracené vodě“ s velkou pravděpodobností zažijeme. Na divadelní scéně jako v krajině nám blízké hledáme životadárné prameny. Radost z divadla, muzicírování a společná tvorba jsou stejně osvěžující a opojné jako chladná voda z tůně ukryté v kapradí uprostřed lesa. A to hledáme.” Matěj Forman
Příběh jazzové oper(k)y O ztracené vodě se odehrává pod chladivými korunami stromů a ve stínu kapradin, trav, mechů a hub. Do života lesních zvířátek, která právě strojí svatbu svým sousedům, zasáhne zdrcující zpráva: „Došla voda!“ Vypadá to, že voda zmizela kvůli velkým suchům, a její nedostatek ochromí život zvířátek i životaschopnost samotného lesa. Zvířátka se snaží ztracenou vodu najít, procházejí lesem, až je Stará moudrá sova přivede na stopu a objeví soukromý prasečí bazén, dokonce i s tobogánem. Ukazuje se, že co se zprvu zdálo být důsledkem dlouhodobého sucha, způsobila nakonec arogance a bezohlednost jednoho ze sousedů. Zvířátka svedou sobecky nahromaděnou vodu zpět do lesních potůčků a tůněk a nenasytnému praseti se po svém patřičně pomstí.
Trumpetistka a skladatelka Štěpánka Balcarová se rozhodla zhudebnit libreto s lehkým, vtipným, ale trefně kousavým příběhem. Hudba je zkomponována převážně jazzově, neboť sama skladatelka se pohybuje výhradně v tomto žánru. Operka je ale od začátku míněná pro dětské interprety, a tak se na jazzových rytmech, feelingu a harmonii klenou krásné, dobře zapamatovatelné melodie. Do představení je zapojen dětský sbor broumovské ZUŠ, po jehož boku vystoupí v rolích Jelena, Žabky a Sovy tři profesionální jazzoví zpěváci (). Hudební páteř operky tvoří orchestr s jazzovou rytmickou sekcí, ve kterém zahlédnete přední české jazzmany
Štěpánka Balcarová – hudba; Zdeněk Havlíček – text; Matěj Forman – scénografie a režie; Dora Sulženková – pohybová spolupráce; Jitka Barnetová – kostýmy a masky; dekorace – tým Divadla bratří Formanů
Účinkují: dětský sbor ZUŠ Broumov; smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce; Marcel Bárta – klarinet, basklarinet; Robert Fischmann - flétna, altová flétna; Štěpán Přibyl – trubka; Vít Křišťan - Fender Rhodes; Jiří Slavík – kontrabas; Kamil Slezák - bicí nástroje; Andrea Šulcová – zpěv; Barbora Mochowá – zpěv; Martin Růža – zpěv
Představení mělo premiéru 14. 6. 2023 v Klášteře Broumov
Štěpánka Balcarová je česká trumpetistka, skladatelka a dirigentka. V roce 2012 dokončila magisterský program na prestižní polské Hudební akademii Karola Szymanovského v Katovicích v oboru jazzová trubka. Jazzovou skladbu a aranžování studovala později v Grazu pod vedením renomovaného skladatele a bandleadera Eda Partyky. V současné době žije v Praze, kde působí jako pedagog na jazzové katedře HAMU a na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka. Štěpánka Balcarová je kapelnicí několika hudebních projektů. Je to především jazzový big band Concept Art Orchestra, septeto s polskou zpěvačkou Małgorzatou Hutek nebo nově vzniklý česko-polský kvartet. Působí také v Trialogu Petra Kořínka a příležitostně spolupracuje s dalšími významnými hráči české i zahraniční jazzové scény. Od roku 2019 připravuje pro Český rozhlas hudební pořad Jazzový podvečer, který mohou posluchači slyšet každou čtvrtou neděli v měsíci od 18:00 na stanici Vltava.
Matěj Forman Studoval na VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky a absolvoval roční studium na Columbia University (ateliér grafiky). Na začátku 90. let založil s bratrem Petrem a několika dalšími přáteli Divadlo bratří Formanů, volné sdružení komediantů bez stálé scény. Zprvu se na projektech podílel jen jako herec, nyní i v roli vedoucího výtvarného týmu. Vedle divadla se Matěj Forman uplatňuje především jako ilustrátor. Svými grafikami a kresbami doprovodil trilogii dětských knih Jiřího Stránského, vzniklých na základě dopisů z komunistického vězení, Povídačky pro Klárku (1996), Povídačky pro moje slunce (2002) a Perlorodky (2005). Kromě toho se podílel i na výtvarných realizacích do dětských oddělení ve Fakultní nemocnici Motol. Ve filmu se jako herec spolu se svým dvojčetem Petrem objevil už v dětském věku v trilogii o rodině Homolkových (Ecce Homo Homolka 1969, Hogo-fogo Homolka 1970, Homolka a tobolka 1972). Kromě Barokní opery (1997) si zahrál menší roli např. ve filmech Vaterland – lovecký deník (2004, D. Jařab), Mazaný Filip (2003, V. Marhoul), či jako levnější varianta počítačového triku ve filmu Akumulátor (2001, J. Svěrák).
Zdeněk Havlíček
Je český klavírista a hudební publicista. Vystudoval Hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a Konzervatoř Jaroslava Ježka v oborech klavír a skladba. Rok strávil na stipendijním pobytu v Austrálii, kde se věnoval studiu domorodé hudby se zaměřením na nástroj didgeridoo. Působil jako korepetitor a pedagog na ZUŠ v Benešově a na ZUŠ v Praze, v Hostivaři. V současné době je hudebním redaktorem v Českém rozhlase na stanici Vltava. Je členem spolku Loutky v nemocnici, které se hravou formou snaží ulehčit pobyt dětí v nemocnicích a léčebnách. Koncertuje a pořádá workshopy pro děti s hudebním seskupením HUJER (Hudba Je Radost).
VELKÉ BUBENDO
10:00 - 10:45 45 minut
4-6 let
VELKÉ BUBENDO
11:15 - 12:00 45 minut
4-6 let
Letošní bubnování bude opět originální a jedinečné! S dobrodruhy Honzou Hrovatitschem a Vráťou Hubičkou se budeš od samého začátku podílet na přípravě bubenicko-baskytarovém a navíc i vokálně-pohybovém díle, které v závěru workshopu slavnostně zažije svou premiéru. Buď připraven a ve střehu, protože pokud vše správně secvičíme, zažijeme něco, na co se jen tak nezapomíná! :)
Jan Hrovatitsch hraje na bicí nástroje od čtyř let. Prošel si základním hudebním vzděláním na ZUŠ v Roudnici nad Labem, kde byl hned od prvního ročníku členem dechového orchestru mladých. Již s tímto tělesem cestoval po Evropě. Absolvoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze ve třídě profesora Miroslava Kympla a začal hrát v malých jazzových uskupeních a také ve školním Bigbandu Václava Kozla. S velkými bigbandovými tělesy spolupracuje dodnes. V letech 2003–2004 vystupoval jako Ringo Starr ve španělském projektu Beatles4ever na Kanárských ostrovech, následně účinkoval také v muzikálech na zaoceánských lodích, na kterých trávil vždy tři letní měsíce. Osmnáct let působí jako hudebník a herec divadla Minor, osmým rokem je ředitelem Základní umělecké školy ve Štětí. Ve Stavovském divadle hraje v inscenaci Oběd u Wittgensteina a v Národním divadle v pohádce Kráska a zvíře.
Vratislava Hubičku hudba doprovází celý život – jak v osobním, tak profesním životě. Své teoretické i umělecké dovednosti předával v DDM, kde dětem přibližoval hru na baskytaru a kontrabas, v nízkoprahovém klubu učil mladou generaci DJingu a několik let soukromě vyučoval. V současné době skládá hudbu do audioknih rozličných žánrů a můžete si ho poslechnout v některých představeních divadla Minor, nově v inscenaci Špunt.
U TÁBORÁKU, BEJBY - interaktivní (rozhoupaný) koncert
10:00 - 10:45 45 minut
0-3 let (pro nejmenší)
POCIŤ POCIT
11:30 - 12:15 45 minut
7-9 let, 10+
POCIŤ POCIT
13:00 - 13:45 45 minut
7-9 let, 10+
Taky jste se někdy báli vlastního stínu, bouchli vzteky jako papiňák, znechucením se vám obrátil žaludek nebo jste radostí skákali do nebe a zamilovali se až po uši? Pak je všechno v pořádku. Pocity jsou naší součástí, ať jsme velcí nebo malí. Ne vždy ale přesně rozumíme tomu, co nám sdělují. Ovšem prvním krokem na cestě k jejich poznání je dovolit si je všechny mít. Emocionální smršť, která se nevyhne dětem ani dospělým, přináší premiéra hudebně-divadelního představení vcházející z Knihy pocitů Ester Staré.
Námět, scénář a texty písní: Ester Stará
Režie: Ondřej Nosálek
Hudba: Beata Hlavenková
Dramaturgická spolupráce: Iva Kopecká
Hrají: Gabriela Vermelho, Gustav Hašek, Helena Nádobová, Václav Trojan
Kytara: Tomáš Fuchs
Basa, perkuse a zpěv: Ondřej Komárek
Písničky z POCIŤ POCIT najdete na Bandcampu. Celou audioknihu pak na Audiolibrix nebo Audiotéce.
Beata Hlavenková, skladatelka, zpěvačka, pianistka a aranžérka, je jednou z nejvýraznějších muzikantek s nezaměnitelným nadžánrovým autorským rukopisem. Držitelka dvou cen Anděl vystudovala skladbu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a Master of Music na University of Massachusetts v oboru kompozice, jazzová kompozice a aranžování. Má na kontě šest sólových alb, nejnovější Žijutě vyšlo na podzim 2021. Je autorkou filmové hudby k filmu Dukla 61, Zátopek či Král Šumavy, vše v režii Davida Ondříčka. Spolupracovala s řadou tuzemských i zahraničních muzikantů, nejdéle pak s Lenkou Dusilovou, se kterou vytvořila projekty Eternal Seekers a Baromantika. Skládá hudbu pro divadlo a věnuje se také tvorbě pro děti – vedle adaptace Pišlických příběhů je to například hudba ke knize Ó, ó, ó, vajíčko. Spolupracuje také s Loutkami v nemocnici nebo loutkovou scénou Bajka v Českém Těšíně. Učí na NYU a je zakládající mentorkou Stipendijní akademie MenART, která podporuje mladé talenty.
Gabriela Vermelho, houslistka, violistka, hráčka na kvinton, zpěvačka, skladatelka, herečka a hudební experimentátorka v jedné osobě, se pohybuje na rozhraní mnoha hudebních stylů. Housle vystudovala na Ostravské univerzitě ve třídě proslulého profesora Zděňka Goly, vystupuje sólově i s předními umělci současné hudební generace a věnuje se interpretaci soudobé hudby. Je primáriem smyčcového kvarteta Gadrew Way, v roce 2013 založila hudební skupinu GaRe. Zároveň je zpěvačkou hudebního seskupení Escualo Quintet, které se věnuje především hudebnímu stylu tango argentino. Skládá scénickou a taneční hudbu i hudbu k celovečerním baletním představením a k dokumentárním filmům. V roce 2005 získala divadelní Cenu Alfréda Radoka.
Ester Stará vystudovala speciální pedagogiku na Pedagogické fakultě UK, pracuje jako speciální pedagožka a logopedka. Je patronkou Zlatého dítěte, kreativní soutěže na podporu čtenářství a současně píše knížky pro děti. Díky zkušenostem z praxe a spolupráci s manželem, ilustrátorem Milanem Starým, stojí za vznikem knih zaměřených na rozvoj komunikačních dovedností, např. Povíš mi to? nebo Mařenka už říká Ř!. Píše také pohádky a příběhy pro mladší školáky. Text knihy Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem byl oceněn Zlatou stuhou, knihy A pak se to stalo, Šedík a Bubi a Jedééém! byly zapsány do prestižního mezinárodního katalogu The White Ravens. Její nejnovější knihou určenou čtenářům od 8 let je Kniha pocitů. Knihy Ester Staré vycházejí též v zahraničí.
Všestranně talentovaný herec Ondřej Nosálek působí v řadě divadelních angažmá i v pořadech určených pro televizní obrazovku. Pochází z Ostravy, kde také započal svá studia na Janáčově konzervatoři v hudebně-dramatickém oboru. Odtud pak přesídlil na JAMU do oboru muzikálového herectví. Jeho domovskou scénou je divadlo Minor, z inscenací z posledních let zmiňme Lipany, Pinokio nebo Zá-to-pek, ve kterém ztvárnil hlavní roli a získal za ni v roce 2020 Cenu Thálie v kategorii loutkové divadlo. Z dalších rolí uveďme například Rosencrantze v Hamletovi na Letních shakespearovských slavnostech v roce 2016 nebo roli Pruďase ve West Side Story v Národním divadle v Ostravě v roce 2019. Z televize či z filmového plátna si jeho tvář jistě vybavíte například ze seriálů Specialisté, Místo zločinu Ostrava, Poldové a nemluvně či z filmu Slobodanky Radun MY 2. Za roli Tonyho v tomto snímku byl v roce 2014 nominován na Cenu české filmové kritiky v kategorii nejlepší mužský herecký výkon a na Českého lva v kategorii mužský herecký výkon v hlavní roli. Věnuje se též režii a mentoringu v rámci Stipendijní Akademie MenART na podporu mladých talentů.
Gustav Hašek je český divadelní, televizní a filmový herec, moderátor, komik a dabér. Vystupuje v řadě divadel, například v divadle Minor, Aha!, Laterně magice, D21, Na Fidlovačce či Broadway. Ve filmu se poprvé objevil roku 2008 ve snímku O život, následně si zahrál v dramatu Já, Olga Hepnarová nebo učitele ve filmu Havel. Pro televizní obrazovku ztvárnil na deset menších seriálových rolí. Svůj hlas propůjčuje audioknihám a od roku 2009 je členem projektu scénického čtení Listování. V roce 2022 získal cenu Thálie v kategorii loutkové divadlo za ztvárnění role Matěje Kopeckého v inscenaci Bratři naděje uváděné v divadle Minor.
U TÁBORÁKU, BEJBY - interaktivní (rozhoupaný) koncert
11:30 - 12:15 45 minut
4-6 let
BUBNY A RYTMY
12:30 - 13:50 80 minut
7-9 let
AMUNDSEN
13:30 - 14:10 40 minut
4-6 let, 7-9 let
HLASOVÉ STRUNKY
15:00 - 15:45 45 minut
4-6 let
Ó, Ó, Ó, VAJÍČKO!
16:00 - 16:45 45 minut
4-6 let, 7-9 let
Ó, Ó, Ó, VAJÍČKO!
17:30 - 18:15 45 minut
4-6 let, 7-9 let
Milostný příběh z hmyzí říše v koncertní podobě je o velké lásce a odhodlání. Na cestě za poznáním a pravou láskou zažije náš hmyzí hrdina houseňák Pepík mezi stébly ševelící trávy plno nečekaných setkání a překvapivých proměn. Jimi vás provede společně s tvůrci hudby Martha Issová. Koncertní premiéru hmyzího příběhu přinesly Struny dětem v roce 2021, a protože ohlas byl převeliký, rozhodli jsme se pro opětovné uvedení.
Autorkou knižní předlohy s ilustracemi Milana Starého i scénické adaptace je Ester Stará, hudbu složili Beata Hlavenková (autorka úspěšné hudební adaptace Pišlických příběhů) a Patrik Hlavenka, doprovodnou animaci připravil Vojtěch Starý.
POZOR, speciální příprava na koncert
Přeměna v neodolatelného hmyzáka čeká i na vás – je pro ni potřeba přijít dřív a vyrobit si na přípravném workshopu pod vedením ilustrátora Milana Starého svou masku! Hra přeje připraveným a cesta za poznáním se bez ní neobejde.
PÍSNIČKY MEZI BUBLINKAMI
16:00 - 17:00 60 minut
4-6 let, 7-9 let
HLASOVÉ STRUNY A STRUŇÁCI
16:15 - 17:00 45 minut
7-9 let
MEZI SVĚTY
10:00 - 11:00 60 minut
4-6 let, 7-9 let, 10+
PROTANČI SE 20. STOLETÍM, BABY
10:00 - 10:45 45 minut
4-6 let
PROTANČI SE 20. STOLETÍM, BABY
11:30 - 12:15 45 minut
4-6 let
Na workshopu pod vedením Katky Steinerové a Martina Adamovského, které znáte z koncertů SWING ME, BABY a MY OLDIES, BABY, na vás čeká 10 písní. Každá z nich ztělesňuje jednu dekády 20. století a ke každé se naučíte stylový taneční retro prvek, zábavná kreace anebo kratičký taneček. Trsnete si třeba Broken Legs a Peckin’ (zobání slepice na dvorku), které se tančily začátkem století, swing, step, twist, rock and roll, disco, ale i Crazy Party Animal Dance nového milénia. A jedna dobře míněná rada na závěr: rozhodně to chce pohodlné oblečení vhodné nejen k tanci, ale i k válení po zemi :).
JAK KOBLÍŽEK POTKAL BALETKU
10:00 - 10:45 45 minut
4-6 let
JAK KOBLÍŽEK POTKAL BALETKU
11:30 - 12:15 45 minut
4-6 let
Interaktivní program inspirovaný pohádkou O Koblížkovi, který potká nejen zajíčka, ale i nebezpečného medvěda a vlka, vás seznámí s tajemstvími baletu a nechá okusit kouzelnou atmosféru spojení klasického tance a klasické i lidové hudby v podání hravých houslí Gabriely Vermelho.
Gabriela Vermelho, houslistka, violistka, hráčka na kvinton, zpěvačka, skladatelka, herečka a hudební experimentátorka v jedné osobě, se pohybuje na rozhraní mnoha hudebních stylů. Housle vystudovala na Ostravské univerzitě ve třídě proslulého profesora Zděňka Goly, vystupuje sólově i s předními umělci současné hudební generace a věnuje se interpretaci soudobé hudby. Je primáriem smyčcového kvarteta Gadrew Way, v roce 2013 založila hudební skupinu GaRe. Zároveň je zpěvačkou hudebního seskupení Escualo Quintet, které se věnuje především hudebnímu stylu tango argentino. Skládá scénickou a taneční hudbu i hudbu k celovečerním baletním představením a k dokumentárním filmům. V roce 2005 získala divadelní Cenu Alfréda Radoka.
Anna Homola, baletka a taneční pedagožka, na svých představeních nenechává děti rozhodně v klidu sedět a vybízí všechny, aby se zapojili.
DVA
12:00 - 13:00 60 minut
4-6 let, 7-9 let, 10+
DÍTĚ Z VĚTRU
14:00 - 15:00 60 minut
7-9 let, 10+
PRŮVODCE PO HUDEBNÍ GALAXII
14:00 - 15:00 60 minut
7-9 let
PRŮVODCE PO HUDEBNÍ GALAXII
15:30 - 16:30 60 minut
7-9 let
Jak zní skladby inspirované vesmírem? Které hudební nástroje dokážou nejlépe napodobit hlasy a zvuky zvířat a proč? Workshop s hudebnicí a rozhlasovou redaktorkou Eliškou Vidomus nabídne k poslechu třeba Karneval zvířat od Camilla Saint-Saënse nebo Planety od Gustava Holsta a zaměří se na to, jak rytmus, tempo, dynamika nebo volba nástrojů určují charakter hudby. Kromě poslechu si něco napíšeš či nakreslíš do pracovních listů plných hravých úkolů a zamyslíme se také nad tím, jak se náš zážitek z hudby mění podle toho, jak a kde ji posloucháme. Tak nastraž uši a vyraz do hudební galaxie!
Eliška Vidomus vystudovala Vyšší odbornou školu publicistiky, skladbu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Před čtrnácti lety založila kapelu Fanfán Tulipán, která hraje originální symbiózu jazzu, funku a filmové hudby. Animovaný klip k titulní písni jejich alba Genius noci byl v roce 2019 uveden na festivalu AniFilm. Kromě koncertů v jazzových klubech a na festivalech s kapelou připravila i řadu vystoupení pro malé diváky, v roce 2017 například pro publikum festivalu Struny dětem. Eliška připravuje pro Český rozhlas Vltava pořady o různých hudebních fúzích vycházejících nejčastěji z jazzu. Ji samotnou velmi baví skandinávský a francouzský jazz, tvorba Františka Skály, výroba koláží a výlety do Českého středohoří.
PRINC NA BÍLÉM KONI
19:00 - 20:00 60 minut
7-9 let, 10+