SEN O BOŽENĚ | Struny dětem
Menu

SEN O BOŽENĚ

Divadlo
Malá scéna
7-9 let, 10+
26. března 2022
10:30 - 11:30 60 min.
250 Kč Koupit vstupenku

Tanečně-divadelní představení Jany Drdácké

Sen o Boženě anebo pohybová obrazárna ženského života a duše se inspiruje ochotnickou herečkou a zpěvačkou Boženou Drdáckou, na niž vzpomíná její vnučka, tanečnice Jana Drdácká. Jednotlivé životní etapy babičky Boženy přibližují určitý prožitek, zkušenost, emoci života ženy od bezstarostné radosti v dětství přes lásku, naději, bolest a ztrátu po pokoru a usmíření. Tanečně-divadelní projekt postavený na flamenkových základech a inspirovaný moravským folklorem obohacují videoprojekce, mluvené slovo i živý hudební doprovod. To vše s pomocí tanečníka Michala Heribana expanduje k výrazovému a současnému tanci a citlivě propojuje autorská hudba Beaty Hlavenkové.

 

Byla jednou jedna žena, Božena, napůl bůh a napůl žena…

Moje babička žila více než sto let. Narodila se za kteréhosi císaře a po mnoha válkách a diktaturách zemřela za jakéhosi prezidenta. Věřila v duši, lásku a život zde i život po životě. Pohřbila dceru ve věku děvčátka a k lásce k životu a umění vychovala mne, svou vnučku.“ Jana Drdácká

Námět, scénář, choreografie a tanec: Jana Drdácká; choreografie a tanec: Michal Heriban; režie a světla: Alena Pešková; hudba: Beata Hlavenková; scéna: Richard Pešek; videoprojekce: Vojtěch Kopecký; kytara a zpěv: Stanislav Kohútek, zpěv: Silva Morasten; perkuse: Matěj Konečný

Jana Drdácká je tanečnice, choreografka a lektorka flamenka, kterému se věnuje již přes 20 let a je považována za jeho průkopnici v Čechách. Od roku 2001 jej vyučuje ve své taneční škole v Praze. Kromě pedagogické činnosti se věnuje dramaturgii a choreografii autorských tanečně-hudebních projektů, v letech 2004–2015 vznikly Color Flamenco, Tierra de Flamenco, Arena y Sal, Teď, Flamenco Element a hosté. Pro divadelní hru Pláňka v Divadle na Prádle vytvořila choreografi, s operní pěvkyní Editou Adlerovou připravila představení Carmen a flamenco a jako host španělských umělců tančila v představeních Latido Flamenco a Alma Flamenca sevillského tanečníka Juana Polvilla, se kterým absolvovala evropské turné. Zatančila si též v představení 3 Mil Kilómetros se sevillským kytaristou El Pulgou. S kytaristou Morenitem de Triana připravila pro Národní divadlo v Brně v roce 2010 půlhodinové intermezzo Flamenco Element jako předehru k baletu Carmen. Ve spolupráci s tanečnicí indického kathaku Anežkou Hessovou vznikl ojedinělý hudebně-taneční dialog flamenka a kathaku Ana&Sara/Vypravěčka (2014–2017), společně Edou Zubákem adaptovala v roce 2019 Lorkovo dílo Krvavá svatba v tanečně-činoherní představení. S Edou též dvakrát hostovala v pořadu ČT StarDance.

Michal Heriban je tanečník, choreograf a výtvarník působící v Praze, Mnichově a Bratislavě. Od roku 2015 spolupracuje s německým choreografem Michou Puruckerem, v Praze byl dlouhodobě kmenovým členem Lenka Vágnerová & Company, hostuje v představeních Losers Cirque Company, v divadle Minor, Národním divadle či souboru fyzického divadla Burki&com. Můžete ho vidět též na Letních Shakespearovských slavnostech a vytvořil choreografie pro Městské divadlo Kladno, divadlo NUDE, DPM divadlo, Lenku Vágnerovou & Company a Contemporary Theatre. Zároveň tvoří i vlastní taneční představení a vytvořil i několik scénografií. V roce 2020 zorganizoval výstavu svých maleb s názvem „Quarantine paintings“ na bratislavském hradě a stejného roku získal nominaci na Cenu Thálie za hlavní roli v představení Panoptikum.

Zápis na pořadník

Jméno

E-mail

Událost

Odeslat