PÓÓÓDIUM… KUK… KUČERA!
Tohle bude oříšek, představit vám jednoho z nejvšestrannějších českých umělců během pouhé hodinky nebude snadné! Určitě se ale dozvíme, jak dirigent čaruje s hůlkou či kde čerpá skladatel inspiraci. Jan Kučera si pro vás navíc od klavíru připraví své proslulé hudební hádanky. Jeho vzácným hostem bude v programu skvělý Vít Petrášek z Epoque Quartet. Nenechte si ujít příležitost nahlédnout pod tvůrčí pokličku jednomu z nejvytíženějších umělců mladé generace, před jehož žánrovým rozpětím a přehledem smekáme. Janovým světem nás opět provede skvělý Filip Jevič.
Dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera patří mezi nejvšestrannější české umělce. Tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové, zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb. Bohatá je i jeho tvorba aranží – je autorem symfonických úprav písní Jaroslava Ježka a několika symfonických suit složených z písní a melodií z českých filmů. Jeho skladby provedla Česká filharmonie, Národní divadlo v Praze, Lotyšská národní opera v Rize, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a řada dalších divadel a orchestrů.
Jako dirigent pravidelně spolupracuje s předními českými orchestry. Vedle klasického repertoáru se zaměřuje též na skladby soudobých autorů, jež uvádí často v premiéře. V letech 2002–2010 byl jeho hlavním působištěm Symfonický orchestr Českého rozhlasu. U příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie v roce 2009 s ním natočil pro Supraphon hymny dvaceti sedmi členských států Evropské unie. V rámci Dne české státnosti 2010 zrekonstruoval původní partituru Oskara Nedbala a Jaroslava Křičky k němému filmu Svatý Václav z roku 1929, hudbu natočil na DVD a ve spolupráci se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK provedl i s projekcí filmu v pražském Rudolfinu. V letech 2015–2021 byl angažován jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru.
Působí i na operní scéně. Na Nové scéně Národního divadla v Praze nastudoval dvě krátké opery Dmitrije Šostakoviče – Antiformalistický jarmark a Orango – a ve světové premiéře svoji komickou operu Rudá Marie komponovanou na námět kultovního rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. V lednu 2016 nastudoval v Národním divadle operu La Cenerentola (Popelka) Gioacchina Rossiniho. Je autorem baletů Tři mušketýři a Zkrocení zlé ženy. Svoji všestrannost naplno projevil v projektu Wanted, kde společně s Dagmar Peckovou a Epoque Orchestra v pražské Lucerně osmnáctkrát uvedli scénickou podobu písní Kurta Weilla (2017). Dirigoval rovněž nové nastudování výpravné scénické podoby Mše Leonarda Bernsteina.
Filip Jevič je multidisciplinární osobnost – vedle herectví a režie se věnuje naplno fyzioterapii dětí. I v této oblasti mu herecký talent pomáhá v dětech podněcovat motivaci a neváhá si „vypůjčovat“ řadu dalších technik a metod, třeba těch inspirovaných novým cirkusem. Obor herectví i režie vystudoval na pražské DAMU, v letech 2004 až 2013 působil v angažmá divadla Minor, z rolí zmiňme například Olda Shatterhanda v představení Vinnetou či Bruncvíka (ocenění za herecký výkon z festivalu Skupova Plzeň v roce 2006 a 2008) či Anděla v představení Vánoce aneb Příběh o narození. V jeho režii vznikla celá řada představení, například Dlouhý, Široký a Bystrozraký (hlavní cena festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem v roce 2003), O rackovi a kočce, která ho naučila létat (pro Dejvické divadlo, 2006), Ronja, dcera loupežníka (2020) nebo Bajaja pro Studio Damúza. V letech 2007–2012 připravoval programovou koncepci festivalu VyšeHrátky, koncepčně i režijně se mezi roky 2013 a 2017 ujímal projektu Barokní noc na zámku Český Krumlov. Nejen jako režisér, ale též jako scenárista připravil představení Karneval zvířat a Péťa a vlk pro Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Věnuje se též moderování, například v letech 2009 až 2014 byl netradičním průvodcem festivalu Struny dětem.