POCIŤ POCIT - premiéra | Struny dětem
Menu

POCIŤ POCIT - premiéra

Koncert
Beata Hlavenková, Gabriela Vermelho, Gustav Hašek a další
Malá scéna
7-9 let, 10+
24. března 2024
10:00 - 11:00 45 minut
290 Kč
24. března 2024
11:30  - 12:30 45 minut
290 Kč

Taky jste se někdy báli vlastního stínu, bouchli vzteky jako papiňák, znechucením se vám obrátil žaludek nebo jste radostí skákali do nebe a zamilovali se až po uši? Pak je všechno v pořádku. Pocity jsou naší součástí, ať jsme velcí nebo malí. Ne vždy ale přesně rozumíme tomu, co nám sdělují. Ovšem prvním krokem na cestě k jejich poznání je dovolit si je všechny mít. Emocionální smršť, která se nevyhne dětem ani dospělým, přináší premiéra hudebně-divadelního představení vcházející z Knihy pocitů Ester Staré.

Námět, scénář a texty písní: Ester Stará
Režie: Ondřej Nosálek
Hudba: Beata Hlavenková
Dramaturgická spolupráce: Iva Kopecká

Hrají: Gabriela Vermelho, Gustav Hašek, Helena Nádobová, Václav Trojan
Kytara: Tomáš Fuchs
Basa, perkuse a zpěv: Ondřej Komárek

Beata Hlavenková, skladatelka, zpěvačka, pianistka a aranžérka, je jednou z nejvýraznějších muzikantek s nezaměnitelným nadžánrovým autorským rukopisem. Držitelka dvou cen Anděl vystudovala skladbu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a Master of Music na University of Massachusetts v oboru kompozice, jazzová kompozice a aranžování. Má na kontě šest sólových alb, nejnovější Žijutě vyšlo na podzim 2021. Je autorkou filmové hudby k filmu Dukla 61, Zátopek či Král Šumavy, vše v režii Davida Ondříčka. Spolupracovala s řadou tuzemských i zahraničních muzikantů, nejdéle pak s Lenkou Dusilovou, se kterou vytvořila projekty Eternal Seekers a Baromantika. Skládá hudbu pro divadlo a věnuje se také tvorbě pro děti – vedle adaptace Pišlických příběhů je to například hudba ke knize Ó, ó, ó, vajíčko. Spolupracuje také s Loutkami v nemocnici nebo loutkovou scénou Bajka v Českém Těšíně. Učí na NYU a je zakládající mentorkou Stipendijní akademie MenART, která podporuje mladé talenty.  

Gabriela Vermelho, houslistka, violistka, hráčka na kvinton, zpěvačka, skladatelka, herečka a hudební experimentátorka v jedné osobě, se pohybuje na rozhraní mnoha hudebních stylů. Housle vystudovala na Ostravské univerzitě ve třídě proslulého profesora Zděňka Goly, vystupuje sólově i s předními umělci současné hudební generace a věnuje se interpretaci soudobé hudby. Je primáriem smyčcového kvarteta Gadrew Way, v roce 2013 založila hudební skupinu GaRe. Zároveň je zpěvačkou hudebního seskupení Escualo Quintet, které se věnuje především hudebnímu stylu tango argentino. Skládá scénickou a taneční hudbu i hudbu k celovečerním baletním představením a k dokumentárním filmům. V roce 2005 získala divadelní Cenu Alfréda Radoka.

Ester Stará vystudovala speciální pedagogiku na Pedagogické fakultě UK, pracuje jako speciální pedagožka a logopedka. Je patronkou Zlatého dítěte, kreativní soutěže na podporu čtenářství a současně píše knížky pro děti. Díky zkušenostem z praxe a spolupráci s manželem, ilustrátorem Milanem Starým, stojí za vznikem knih zaměřených na rozvoj komunikačních dovedností, např. Povíš mi to? nebo Mařenka už říká Ř!. Píše také pohádky a příběhy pro mladší školáky. Text knihy Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem byl oceněn Zlatou stuhou, knihy A pak se to stalo, Šedík a Bubi a Jedééém! byly zapsány do prestižního mezinárodního katalogu The White Ravens. Její nejnovější knihou určenou čtenářům od 8 let je Kniha pocitů. Knihy Ester Staré vycházejí též v zahraničí.

Všestranně talentovaný herec Ondřej Nosálek působí v řadě divadelních angažmá i v pořadech určených pro televizní obrazovku. Pochází z Ostravy, kde také započal svá studia na Janáčově konzervatoři v hudebně-dramatickém oboru. Odtud pak přesídlil na JAMU do oboru muzikálového herectví. Jeho domovskou scénou je divadlo Minor, z inscenací z posledních let zmiňme Lipany, Pinokio nebo Zá-to-pek, ve kterém ztvárnil hlavní roli a získal za ni v roce 2020 Cenu Thálie v kategorii loutkové divadlo. Z dalších rolí uveďme například Rosencrantze v Hamletovi na Letních shakespearovských slavnostech v roce 2016 nebo roli Pruďase ve West Side Story v Národním divadle v Ostravě v roce 2019. Z televize či z filmového plátna si jeho tvář jistě vybavíte například ze seriálů Specialisté, Místo zločinu Ostrava, Poldové a nemluvně či z filmu Slobodanky Radun MY 2. Za roli Tonyho v tomto snímku byl v roce 2014 nominován na Cenu české filmové kritiky v kategorii nejlepší mužský herecký výkon a na Českého lva v kategorii mužský herecký výkon v hlavní roli. Věnuje se též režii a mentoringu v rámci Stipendijní Akademie MenART na podporu mladých talentů.

Gustav Hašek je český divadelní, televizní a filmový herec, moderátor, komik a dabér. Vystupuje v řadě divadel, například v divadle Minor, Aha!, Laterně magice, D21, Na Fidlovačce či Broadway. Ve filmu se poprvé objevil roku 2008 ve snímku O život, následně si zahrál v dramatu Já, Olga Hepnarová nebo učitele ve filmu Havel. Pro televizní obrazovku ztvárnil na deset menších seriálových rolí. Svůj hlas propůjčuje audioknihám a od roku 2009 je členem projektu scénického čtení Listování. V roce 2022 získal cenu Thálie v kategorii loutkové divadlo za ztvárnění role Matěje Kopeckého v inscenaci Bratři naděje uváděné v divadle Minor.

Zápis na pořadník

Jméno

E-mail

Událost

Odeslat