HUDEBNÍ CRISS-CROSS
Jakub Jedlinský a Pavel Fischer
Strhující spojení world music, klasické hudby a jazzu slibuje nevšední výlet za barvami hudby balkánské, židovské, irské, skotské, romské i mnoha dalších. Jakub Jedlinský a Pavel Fischer překračují hranice hudebních žánrů s lehkostí a energičností. Znají se velmi dobře z působení v řadě jiných, žánrově pestrých uskupení, třeba z Bardolina, Škampova kvarteta či Escualo Quintetu, a ke spolupráci si je vybraly osobnosti jako Jethro Tull, Dagmar Pecková, Iva Bittová či Kathryn Stott.
Housle a zpěv: Pavel Fischer; akordeon a zpěv: Jakub Jedlinský
Akordeonista, bandoneonista a hudební pedagog, držitel ocenění z domácích i mezinárodních soutěží Jakub Jedlinský absolvoval Konzervatoř v Pardubicích, Západočeskou univerzitu v Plzni a mistrovskou třídu na Syddansk Musikkonservatorium při Danish National Academy of Music v Esbjergu (doc. Jytte von Rüden). Významné zkušenosti získal též z řady mezinárodních kurzů a seminářů pod vedením předních osobností svého oboru (B. Dowlasz, J. v. Rüden, N. Sevrjukov, Jurij Šiskin a další). V roce 2011 založil uskupení Escualo Quintet zaměřené na interpretaci argentinského tanga a především hudbu Astora Piazzolly. Od 2018 působí jako stálý člen uskupení Bardolino (world music, klasická hudba, jazz), s charismatickou zpěvačkou a performerkou Gabrielou Vermelho založil v roce 2013 skupinu GaRe (autorský crossoverový šanson kabaret), multižánrové duo s houslistou Pavlem Fischerem tvoří od roku 2019. Má za sebou spolupráci se skvělými umělci či orchestry, např. se zpěvačkou Ivou Bittovou, tanečním studiem Tangonexion – Patricie Poráková a Javier Antar, herečkou Annou Polívkovou, skladatelem a klavíristou Zdenkem Mertou, Komorní filharmonií Pardubice a Jihočeskou filharmonií. Věnuje se též pedagogické činnosti na Konzervatoři Pardubice a v ZUŠ Vysoké Mýto a vede interpretační kurzy zaměřené na sólovou či komorní hudbu (např. Akordeonová dílnička Vrchlabí nebo Letní interpretační kurzy Opočno).
Pavel Fischer pochází z hudební rodiny, jeho otec Eduard Fischer byl známým skladatelem a dirigentem. Absolvoval studia houslové hry na Pražské konzervatoři a na AMU (obojí pod vedením prof. Nory Grumlíkové). Spolupracoval jako sólista s řadou českých i zahraničních orchestrů, zároveň se intenzivně věnuje komorní hře. V roce 1989 spoluzaložil Škampovo kvarteto, s nímž až do roku 2008 pravidelně koncertoval na nejvýznamnějších světových pódiích, mimo jiné v Carnegie Hall nebo ve Wigmore Hall. Spolupracoval s řadou vynikajících umělců (Josef Suk, Jiří Bárta, Dagmar Pecková, Melvyn Tan, Kathryn Stott, Wolfgang Holzmair, Ronald van Spaendonck, Nikolaj Děmiděnko, Janine Jansen ad.). Jeho zájem o hudbu jiných žánrů ho přivedl také ke spolupráci s Ivou Bittovou, k založení souboru Bardolino či k hostování v projektu Iana Andersona a Jethro Tull. Duo s Jakubem Jedlinským založil v roce 2019. Věnuje se též pedagogické činnosti – působí jako profesor na Royal Northern College of Music v Manchesteru a na Royal Brimingham Conservatoire. Od léta roku 2018 působí jako ředitel „Winterschool“ při Australském festivalu komorní hudby v Townsvillu v australském Queenslandu. Jako skladatel debutoval smyčcovým kvartetem Morava v roce 2008 v newyorské Carnegie Hall. Vedle dalších dvou smyčcových kvartet složil skladbu Temperamenty pro soprán, housle, violoncello, akordeon a smyčce a na objednávku Labské filharmonie skladbu pro mezzosoprán a smyčcové kvarteto Tales of Moravia, jejíž premiéry se ujali Gabriela Vermelho a Pavel Haas Quartet.