Novoměstská radnice

TISÍCROČNÁ VČELA
10:00 - 10:45 45 min.
4-6 let

TISÍCROČNÁ VČELA
11:30 - 12:15 45 min.
4-6 let
Hudební workshop s lektory La školy: Petra Strá a Tomáš Fingerland
Narodila se Tisícročná včela. Zpráva o jejím narození oblétla celý svět. Tisícročná včela nebydlí v úlu jako většina včel, ale v zemi, v černé komůrce – v černé hlíně, lá-lá. Na začátku je jeden dlouhý, rovný, černý tón… Autorský repertoár Tisícročná včela vychází z metodiky Rainbow, jež je vhodná k výuce od nejranějšího věku. Cílovou naukou je durová stupnice Duha tuha. Mluvit netřeba, lepší je začít hrát a zpívat…
Workshop je určen pro děti bez doprovodu rodičů.
Petra Strá a Tomáš Fingerland jsou skladatelé, hudební designéři a učitelé se zaměřením na výuku od nejranějšího věku (0+). Společně jsou autory jednostrunné kytary Gingo. Jejich koncept La školy je založen na perfektně připravené improvizaci a vede děti k autorské hudební práci. Pracují s vlastními texty písní, říkadel a rytmických souzvuků. Děti díky jejich metodice získávají odvahu samy přicházet s vlastními nápady a zahrát si na cokoliv kolem sebe. Přirozeně tak objevují své vlastní hudební umění: zahrají si na nástroj, složí improvizovanou hudbu nebo text a stanou se součástí hudebního příběhu.
Metodika stojí a padá s osobností učitele. Vyučující jsou tedy vynikajícími hudebníky, kteří musí mít schopnost zprostředkovat emoci, obraz, příběh. Pedagogika je inspirována Montessori, Komenským, Steinerem, Orffem, Stoljarským, divadlem, filmem, cirkusem, pantomimou, poezií. A pak též samotnými dětmi, které se na výuce sejdou. Učitelé musí být připraveni na všechny. Z každého vytáhnou tu jeho vlastní strunu, pevně ji chytí, napnou a ona začne hrát… V každé třídě je uložen osobitý akord a děti si uvědomí, že mají v sobě ukrytý svůj zvuk a přestanou se ho bát. Objeví se zázrak, který vás dojme.
www.lavvuinstruments.com
www.laskola.cz

SEN O BOŽENĚ
10:30 - 11:30 60 min.
7-9 let, 10+

Pišlické příběhy
10:30 - 11:30 60 minut
Bez omezení

Pišlické příběhy
12:30 - 13:30 60 minut
Bez omezení
Autorský projekt Beaty Hlavenkové podle knihy Filipa Rychlebského. Čte Ivan Trojan, zpívají a hrají Gabriela Vermelho, Beata Hlavenková, Milan Cais a Petr Ostrouchov
Návraty scénické adaptace pišlických dobrodružství na Struny dětem se staly tradicí, kterou (zatím) nehodláme porušit! Parta pišliků a její akce „pračka“ či „prdlefuc“ skvěle zrcadlí dětskou představivost a zálibu ve vytváření pro ně tak důležitého mikrosvěta. Nechte se akčními pišliky opět či konečně strhnout a prožijte s nimi skvělá dobrodružství, která se stala i nestala – v tom světě, kde se „jako dějí“ prapodivné věci…
Četba: Ivan Trojan; klávesy a zpěv: Beata Hlavenková; banjo a zpěv: Petr Ostrouchov; perkuse a zpěv: Milan Cais; ukulele a zpěv: Gabriela Vermelho; kontrabas: Tomáš Liška; bicí: Jiří Slavíček; harfa: Hedvika Mousa Bacha; animace: Zdeňka Morávková
„Tak tuhle knížku mám fakt rád. Je to taková jakoby pišlická kronika – vypráví, jak nás tatínek dal Jáchymovi, jak ten nás potom pojmenoval a různě ozdobil. Píše se v ní, jak jsme se s Líkasem vyprali v pračce, jak jsme si udělali vrtulník z hodin a jak jsme se saunovali v troubě. Jéje, my jsme už prožili věcí! A co teprve, když jsme ve formuli ujížděli před Prdlefucem!“ Váš pišlik Jalda J
Beata Hlavenková, skladatelka, zpěvačka, pianistka a aranžérka je jednou z nejvýraznějších muzikantek s nezaměnitelným nadžánrovým autorským rukopisem. Držitelka již dovu cen Anděl vystudovala skladbu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a Master of Music na University of Massachusetts v oboru kompozice, jazzová kompozice a aranžování. Má na kontě šest sólových alb, nejnovější Žijutě vyšlo na podzim 2021. Je autorkou filmové hudby k filmu Dukla 61 nebo nejnověji ke snímku Zátopek. Spolupracovala s řadou tuzemských i zahraničních muzikantů, nejdéle pak s Lenkou Dusilovou, se kterou vytvořila projekty Eternal Seekers a Baromantika. Skládá hudbu pro divadlo a věnuje se také tvorbě pro děti – vedle adaptace Pišlických příběhů je to například hudba ke knize Ó, ó, ó, vajíčko. Spolupracuje také s Loutkami v nemocnici nebo loutkovou scénou Bajka v Českém Těšíně. Učí na NYU a věnuje se též hudebnímu mentoringu.
Petr Ostrouchov je hudební skladatel, hudebník a producent, autor hudby k filmům, jako jsou Želary, Občanský průkaz, Klauni nebo filmová trilogie Zahradnictví (dosud získal sedm nominací na cenu Český lev), a někdejší člen skupiny Sto zvířat. V roce 2007 založil vydavatelství Animal Music zaměřené na jazzovou a alternativní hudbu, které dosud vydalo přes 100 alb, jež postupně získala již 18 cen Anděl. Hudebně produkoval nahrávky předních hudebních osobností a výrazných skupin, například Vladimíra Mišíka (album Jednou tě potkám, oceněné Andělem v šesti kategoriích, či CD Noční obraz ze září 2021), Ivy Bittové, Lenky Dusilové (album Řeka), Dagmar Voňkové nebo kapely Korben Dallas. Pracuje též jako advokát se zaměřením na autorské právo ve filmovém a hudebním průmyslu a přednáší na FAMU a HAMU.
Ivan Trojan se stal vůdčí hereckou osobností Dejvického divadla. Patří k nejlepším a nejvytíženějším českým hercům současnosti (nejen divadelním a filmovým, ale také televizním a rozhlasovým), jehož civilní projev s nádechem jemné komiky je tak věrohodný, že se divák s jeho postavou dokáže snadno ztotožnit. Z dlouhé řady filmů jmenujme například Želary, Díra u Hanušovic, Samotáři, Jedna ruka netleská, Příběhy obyčejného šílenství, Karamazovi, Mazaný Filip, Hořící keř či Anděl páně 1 a 2. K nezapomenutelným divadelním rolím patří hlavní postavy ve hrách Teremin, Oblomov, Revizor či Černá díra.
Milan Cais, hudebník a vizuální umělec, absolvoval AVU (1999) a v současné době pracuje v oborech socha, kresba, instalace, scénografie, performance a video. Účastnil se řady společných výstav u nás i ve světě a jeho práce jsou zastoupeny v několika sbírkách. Od roku 1988 dodnes působí ve skupině Tata Bojs jako skladatel, zpěvák, bubeník, textař, výtvarník a producent. Natočil s ní zatím deset řadových alb, za které skupina postupně obdržela desetkrát výroční cenu Anděl a řadu dalších ocenění. Tvoří hudbu i k divadelním představením, filmu, občas i do reklamy. Žije a pracuje v Praze.
Houslistka, violistka, hráčka na kvinton, zpěvačka, skladatelka, herečka a hudební experimentátorka v jedné osobě Gabriela Vermelho se pohybuje na rozhraní mnoha hudebních stylů. Housle vystudovala na Ostravské univerzitě ve třídě proslulého profesora Zděňka Goly. Vystupuje sólově i s předními umělci současné hudební generace a věnuje se interpretaci soudobé hudby. Je primáriem smyčcového kvarteta Gadrew Way, v roce 2013 založila hudební skupinu GaRe. Zároveň je zpěvačkou hudebního seskupení Escualo Quintet, které se věnuje především hudebnímu stylu tango argentino. Skládá scénickou a taneční hudbu, hudbu k celovečerním baletním představením a k dokumentárním filmům. V roce 2005 získala divadelní Cenu Alfreda Radoka. V roce 2020 vydala CD s baletní hudbou, kterou složila k představení Krvavá svatba, jež mělo obnovenou premiéru v Moravském divadle Olomouc. V lednu 2021 vyšlo debutové CD kvarteta Gadrew Way, na kterém Gabriela zpívá a hraje, mj. také své vlastní kompozice. Její autorské sólové album Gabriela Vermelho – Pod povrchem je před dokončením.
Tomáš Liška studoval kontrabas na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze a dále magisterské studium na prestižní berlínské univerzitě Jazz Institut Berlin pod vedením renomovaných amerických hráčů a pedagogů Grega Cohena a Johna Hollenbecka. Vystupuje po celém světě. Liškovo debutové sólové album Invisible World (2009, Animal Music) obdrželo cenu Tais Awards 2009 a stejně jako následující alba (Milokraj, Bercheros Odyssey, Fragile Bliss a Invisible Faces) nominaci na cenu Anděl. V současné době dělí svůj čas především mezi svůj autorský kvartet Invisible World a skupinu Robert Křesťan & Druhá tráva, ve které působí jako basista. Za album Hope (2020, Invisible Records) získal cenu Anděl za nejlepší jazzové album roku.
Jiří Slavíček vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, v roce 1992 začal působit v Praze ve skupině The Four, s níž také zvítězil v soutěži Mezinárodního jazzového festivalu v Karlových Varech. Od té doby působil v různých uskupeních, s nimiž realizoval i řadu nahrávek. Spolupracoval s celou plejádou skvělých českých i zahraničních muzikantů, mj. s Robertem Balzarem a jeho triem, Davidem Dorůžkou, Ondřejem Rumlem, Yvonne Sanchez, Matejem Benkem, Danem Bártou a jeho Illustratosphere, Kubou Stankiewiczem, Craigem Handym nebo Artem Farmerem. Slavíček působí též jako pedagog na pražské HAMU – vyučuje bicí nástroje na jazzovém oddělení.
Hedvika Mousa Bacha absolvovala Gymnázium Jana Nerudy ve třídě Hany Müllerové a Pražskou konzervatoř a HAMU ve třídě doc. Jany Bouškové. Zúčastnila se též řady mistrovských kurzů světoznámých harfistek (Isabelle Perrin, Maria Christina Cleary či Isabelle Moretti) a stáže na lausannské Haute École de Musique u Chantal Mathieu. Věnuje se komorní i sólové dráze a koncertuje po celé Evropě. S houslistkou Monikou Urbanovou tvoří od roku 2010 duo Beautiful Strings. Společně vydaly dvě alba: Beau Soir (2014, skladby francouzských mistrů impresionismu a romantismu) a Beautiful Strings (2020, s autory převážně 20. století). Zároveň je vyhledávanou interpretkou soudobé hudby a řadu skladeb současných skladatelů, například Martina Smolky či Tomáše Svobody, uvedla v premiéře. V roce 2016 založila jediný světový rodinný harfový soubor Prah-a-harP kvartet, se kterým v roce 2019 vydala i CD. Nedílnou součástí jejích aktivit je i orchestrální a pedagogická činnost. V současně době působí na Mezinárodní konzervatoři v Praze a na ZUŠ Music Art.
Zdeňka Morávková je výtvarnice, ilustrátorka a pedagožka v Montessori škole. Je autorkou vizuálu představení Pišlické příběhy. Podílí se na vedení česko-německého festivalu hudby, literatury a umění V centru/Im Zentrum, který putuje každoročně po zajímavých místech Jesenicka. Ve své autorské tvorbě reflektuje přírodní elementy a každodenní život na venkově.

MALÉ TANEČNÍ CESTOVÁNÍ ČASEM I PROSTOREM
12:00 - 13:30 90 min.
7-9 let, 10+

NEKONEČNÁ VÁŽKA
13:15 - 14:45 90 min.
7-9 let

SETKÁNÍ U HOUSLÍ
15:00 - 16:00 60 min.
7-9 let, 10+

BÁRA DĚTEM!!!
16:00 - 16:50 50 min
Bez omezení

BÁRA DĚTEM!!!
17:30 - 18:20 50 min
Bez omezení
Koncert Barbory Polákové
Moderní popový zvuk a svébytná poetika, která se vymyká všem kategoriím, hity, které už prokázaly potenciál zlidovět. Ale taky úžasně pulzující a zábavná show s vtipnými glosami… Živá vystoupení Báry Polákové jsou originální, plná nakažlivé hravosti, zkrátka neodolatelná! I díky kapele složené z výborných muzikantů v čele s kapelníkem Davidem Hlaváčem. Těšit se můžete na písně z eponymního debutu Báry Polákové i z jejího zatím posledního alba ZE.MĚ.
První klávesy, kapelník: David Hlaváč; druhé klávesy: Zdeněk Urbanovský; baskytara: Marek Abrahám; bicí: David Bartošek; kytara: Petr Zatloukal; vokály: Kateřina Pechová, Marta Kloučková, Michal Strnad, Petra Kosková a Kateřina Bohatová
Zpěvačka a herečka Bára Poláková je držitelkou pěti hudebních cen Anděl, které jí přinesla obě její dosavadní alba. Je autorkou či spoluautorkou textů i hudby, celou řadu kreativních rolí zastává i při tvorbě svých videoklipů. Jeden z nich, klip ke skladbě 2-8-5, ocenila porota Music Ally Sendbox v Londýně jako „Best use of live streaming“. V posledních letech je doma spíše na hudebních než divadelních pódiích, ale přesto se jako herečka představila hned v několika divácky úspěšných filmech: Bábovky, Prvok, Šampón, Tečka a Karel, Kvarteto nebo Krajina ve stínu. Za role v posledních dvou jmenovaných získala nominaci na Českého lva. K filmům Bábovky a Mazel a tajemství lesa vytvořila společně s Davidem Hlaváčem titulní písně PoloVina a Voda.
Hudba je pro Báru i cestou otevírání a podpory celospolečenských témat volajících po pozornosti nás všech. Například písní Domů, ve které se spojila s Danem Bártou, se zapojila do kampaně Díky pěstounství. Společně s rapperem Katem nahrála titulní skladbu Jediná vteřina k dokumentu Víta Klusáka 13 minut, který se stal součástí preventivní kampaně proti nepřiměřené rychlosti jízdy autem. Bára je dlouhodobým ambasadorem Centra Paraple a Sociální kliniky a spolupracuje také s Greenpeace.
Až uvidíte holku, která sjíždí pražské ulice na onewheelu, oblečená do vlastní udržitelné „Poď si“ značky, nemůžete se splést – je to Bára Poláková.

SPOLEČNĚ TO ZNÍ NEJKRÁSNĚJI
16:00 - 16:45 45 min.
4-6 let

BÁRA A NINA
17:30 - 18:30 60 min.
7-9 let, 10+

Žabí sušenky
10:00 - 10:45 45 min.
4-6 let, 7-9 let

VELKÉ BUBENDO
10:00 - 10:45 45 min.
4-6 let

VELKÉ BUBENDO
11:30 - 12:15 45 min.
4-6 let
Jan Hrovatitsch a Markéta Ptáčníková
Doporučena účast s rodičem.
Bez rytmu (nejen v hudbě) to nejde, naučit se ho ale může KAŽDÝ! Prožij s námi parádní bubenickou párty s minorským mistrem bubnů Honzou Hrovatitschem a herečkou a hudebnicí Markétou Ptáčníkovou. Možná si ani nevšimneš, že při bubnování rozvíjíš motoriku, posiluješ propojení mozkových hemisfér a trénuješ soustředěnost, ale dobrý pocit ze svobodného vyjádření určitě pocítíš hned – tady a teď.
Jan Hrovatitsch hraje na bicí nástroje od čtyř let. Prošel si základním hudebním vzděláním na ZUŠ v Roudnici nad Labem, kde byl hned od prvního ročníku členem dechového orchestru mladých. Již s tímto tělesem cestoval po různých státech Evropy. Absolvoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze ve třídě profesora Miroslava Kympla a začal hrát v malých jazzových uskupeních a také ve školním Bigbandu Václava Kozla. S velkými bigbandovými tělesy spolupracuje dodnes. V letech 2003–2004 vystupoval jako Ringo Starr ve španělském projektu Beatles4ever na Kanárských ostrovech, následně účinkoval také v muzikálech na zaoceánských lodích, na kterých trávil vždy tři letní měsíce. Sedmnáct let působí jako hudebník a herec divadla Minor, sedmým rokem je ředitelem Základní umělecké školy ve Štětí. Ve Stavovském divadle hraje v inscenaci Oběd u Wittgensteina a v Národním divadle v nové pohádce Kráska a zvíře.
Herečka a hudebnice Markéta Ptáčníková toužila hrát na bicí již od svých pěti let, dostala se k nim ale nakonec velkou oklikou přes klasickou kytaru, klavír, elektrickou kytaru a baskytaru až v dospělosti. Hraje na bicí v kapele Zdivočelí koně, jejíž frontwoman je Monika Načeva, a v artpunkovém seskupení LO/VE. Vedle Minoru hraje také v Meetfactory, Rubínu, Komedii, Venuši ve Švehlovce a skládá hudbu do inscenací. Věnuje se rovněž hudebně-dramatickým edukativním workshopům pro děti (například v Rudolfinu) a inscenuje hudební pohádky pro děti.

Clarinet Factory & Grunik
10:00 - 11:00 60 min.
Bez omezení

HUDEBNÍ CRISS-CROSS
12:30 - 13:30 60 min.
Bez omezení

Jdeme na Ježka
12:45 - 13:45 60 min.
Bez omezení

BUBNY A RYTMY
13:00 - 14:20 80 min.
7-9 let

Od klasiky po folklor
15:00 - 16:00 60 min.
Bez omezení

Epoque Quartet & Jan Kučera: HOUSLE BEZ FRAKU
15:15 - 16:15 60 min.
Bez omezení

CESTA ZA PÍSNIČKOU
15:30 - 17:00 90 min.
7-9 let, 10+

KABARET TLUKOT A BUBNOVÁNÍ
18:30 - 19:30 60 min.
Bez omezení