SETKÁNÍ U HOUSLÍ

koncert 60 min.  |  Jiří Vodička a Miroslav Sekera  |  

Klasika s vtipem a nadhledem? Proč ne! Koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička už v minulém roce nejen dětské publikum přesvědčil, že klasická hudba umí jiskřit, pobavit i překypovat vášní a emocemi. Tentokrát se na pódiu sejde s Martinem Kasíkem, klavíristou, který proslul tvořivým a poetickým přístupem k interpretaci – málokdo umí zachytit atmosféru okamžiku a bohatou škálu nálad jako on. Setkání náležitě okomentuje letitý průvodce Strun dětem Filip Jevič.

 

cena: 160 / dítě, 220 / dospělý

věk: 7-9 / 10+

 

Jiří Vodička, od roku 2015 koncertní mistr České filharmonie, patří k nejvýznamnějším a nejvyhledávanějším českým houslistům. Upozornil na sebe vítězstvím v řadě domácích i mezinárodních soutěží, na vysokou školu byl přijat mimořádně již ve 14 letech (Institut pro umělecká studia v Ostravě, třída renomovaného profesora Zdeňka Goly). Pravidelně vystupuje s významnými českými i zahraničními orchestry a spolupracuje s významnými dirigenty, mimo jiné Jakubem Hrůšou či Tomášem Netopilem. Jako komorní hráč vystupuje s vynikajícími pianisty Martinem Kasíkem, Ivo Kahánkem či Ivanem Klánským a je zván na přední festivaly (Kammermusikfest Gidona Kremmera, Pražské jaro, Janáčkův máj). Od roku 2012 je členem Smetanova tria, se kterým natočil dvě CD, jež získala prestižní ocenění od BBC a Diapason d´Or. Na své první sólové album Violino Solo (Supraphon, 2014) nahrál jedny z nejtěžších skladeb pro sólové housle. Působí též jako pedagog na Pražské konzervatoři a Ostravské univerzitě.

Miroslav Sekera hraje na klavír od tří a půl let, kdy si jeho nevšedního talentu všimla profesorka Zdena Janžurová. Současně s klavírem studoval též hru na housle. Díky tomu si zahrál v šesti letech roli malého Mozarta v oscarovém filmu Amadeus Miloše Formana. Po přijetí na Pražskou konzervatoř se rozhodl věnovat již jen klavíru, ovšem návštěvníci Pražského jara mají v živé paměti jeho skvělé vystoupení s Josefem Špačkem, kdy si v rámci přídavku vyměnili nástroje a Sekera zahrál bravurně na housle. Získal ocenění v mnoha významných soutěžích, například v roce 2002 na mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Portschachu. V roce 2006 vydal sólové album s díly Johannese Brahmse, Domenica Scarlattiho a Moritze Moszkovského. Pro soudobého bostonského hudebního skladatele Josepha Summera nahrál tři CD v USA. Do povědomí hudební veřejnosti vstoupil Miroslav Sekera jako jeden z nejnadějnějších talentů, který má „našlápnuto“ mezi českou hudební elitu a interprety světového dosahu.

5 prosince @ 17:30

17:30