OPIČÁK A PITOMCI – PREMIÉRA PRO STRUNY DĚTEM
koncert 50 min.  |  Iva Bittová  |  

Málokdo umí spojit zvuk houslí se svým hlasem tak jako Iva Bittová. A málokdo je tak stále jiný, a přitom svůj ve všem, co dělá! Vedle violy, perkusí a zvukových hrátek pro děti zazní v její neopakovatelné interpretaci také pohádka Wilhelma Hauffa Mladý Angličan, kterou pro Ivu Bittovou a festival Struny dětem zhudebnil pod názvem Opičák a pitomci uznávaný filmový skladatel Aleš Březina. Scénická pohádka v interaktivním provedení dětem zábavnou formou ukáže, jak hloupě se často chovají dospělí lidé, když chtějí být důležití…

cena: 160 / dítě, 220 / dospělý

věk: 4-6 / 7-9 / 10+

 

Iva Bittová, rodačka z Bruntálu, patří k nejvýraznějším osobnostem české alternativní scény. Pochází z hudební rodiny a k hudbě měla blízko od dětství: chodila do baletu, zpívala, hrála na housle. Absolvovala hudebně-dramatický obor na konzervatoři v Brně a hned od prvního ročníku byla členkou brněnského Divadla Husa na provázku, kde setrvala 10 let. Ještě jako studentka na sebe upozornila rolí Eržiky ve filmu Balada pro banditu, následovalo několik celovečerních filmů, např. Ostrov stříbrných volavek, Růžové sny, Zápisník zmizelého. Před herectvím však nakonec dala přednost houslím a zpěvu. Vytvořila řadu autorských projektů s bubeníkem Pavlem Fajtem, skupinou Dunaj a později i se Škampovým kvartetem, s nímž natočila Janáčkovu Moravskou lidovou poezii v písních. Účinkovala v New Yorku jako Donna Elvíra v experimentálním projektu Don Giovanni, na který navázal i projekt Don Juan in Prague reprízovaný na prestižním Next Wave festivalu v New Yorku. V New Yorku, ve slvané Carnegie Hall, se představila také společně s americkým souborem Bang on a Can.

Její aktivity sahají od vlastních interpretací lidových písní přes experimentální jazz a rock až po úpravy skladeb vážné hudby. Další etapou a zdrojem inspirace bylo studium barokních houslí a barokního zpěvu na Akademii staré hudby a také studium hudební vědy na Masarykově univerzitě v Brně (ukončeno roku 2018). V roce 2007 se dočasně přestěhovala do Spojených států a v roce 2018 zde uprostřed přírody založila privátní hlasovou školu Žingora.

Hudební skladatel, muzikolog a také dlouholetý ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina napsal hudbu k oceňované opeře Zítra se bude… o Miladě Horákové (2008) či k opeře Toufar o životních osudech komunisty umučeného kněze (2013) a množství další scénické hudby. V brněnském divadle byl v roce 2010 uveden jeho „vizuální hudební divadelní zážitek“ Muchova epopej na libreto Šimona Cabana. Jeho hudba zní z asi dvacítky českých filmů, například Jana Hřebejka, Petra Zelenky, Jiřího Menzela či dokumentů Olgy Sommerové a Olgy Špátové. Složil hudbu také pro řadu celovečerních pohádek, například Nejlepší přítel či nejnověji Princezna a půl království. Je autorem muzikálu Liduschka (Baarová), který uvádělo v letech 2016-2018 DJKT Plzeň a zfilmovala ČT. Píše skladby komorní i symfonické, několik skladeb zkomponoval přímo pro Soňu Červenou. Za svou práci pro divadlo získal dvě Ceny Alfréda Radoka, v roce 2010 byl nominován na cenu European Film Composer, několikrát byl nominován na Českého lva i na Cenu české filmové kritiky, v roce 2019 obdržel nominaci na Classic Prague Award. V roce 2019 měl v Torontu premiéru jeho komorní operní muzikál Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy, jenž nastudoval inscenační tým kanadského divadla Theaturtle. Po uvedení ve Lvově, Kyjevě a Tel Avivu uvedlo tento muzikál také Národní divadlo a festival Smetanova Litomyšl.

Již mnoho desítek let kráčím svou cestou s houslemi a hlasem. Setkání a proplétání s různými styly a tradicemi odlišných etnik je formou a reflexí mého dnešního hudebního i osobního vyjádření. Mé hudební myšlenky jsou založeny na vnímání a naslouchání vnitřního hlasu a komunikaci s přírodou. K tomu je zapotřebí ticho, odpočatá mysl a pozitivní atmosféra. To vše pak lze přenést do hudební volné formy. Přes posluchače chci vyslat vibrace, nové rezonance a myšlenky dále do vesmíru. Zosobnění přítomnosti na koncertě je důležitá hodnota společného prožitku. Mé přání je předat pozitivní energii každému jednotlivci v publiku, inspirovat a umět se také aspoň na chvíli vrátit do dětství, připomenout si naši bezprostřední hravost a smysl pro humor. Hudba nám přináší radost a pocit štěstí! To je to, co opravdu potřebujeme!

Iva Bittová

 

6 prosince @ 16:00

16:00