LÚKY ZELENÉ
koncert 60 min.  |  Clarinet Factory a dívčí pěvecký soubor Grunik  |  

Se čtveřicí hudebníků z Clarinet Factory se prostě cestuje! Na Struny dětem už přivezli workshopy s cestovatelskou a filmovou tematikou, tentokrát se s nimi a s pěticí dívek z unikátního folklorního souboru Grunik pod vedením Anny Pavliskové vydáme formou interaktivního koncertu za krásami přírody. Nejprve navštívíme domácí kopce i doliny, horské pastviny a valašské lúky neboli gruně a pak se rozletíme do světa – do lesů a hor Balkánského poloostrova, do pouští a skal Blízkého východu, do afrického Senegalu nebo k malebným i nebezpečným vlnám dalekého Japonského moře.

cena: 180 / dítě, 240 / dospělý

věk: 4-6, 7-9, 10+

 

Počátky čtyřčlenného hudebního tělesa Clarinet Factory, které v roce 2019 oslavilo dvacet pět let na scéně, sahají do dob studií všech členů na pražské AMU. Tehdy se čtveřice hudebníků – Jindřich Pavliš, Vojtěch Nýdl, Luděk Boura a Petr „Pepíno“ Valášek – věnovala především interpretaci klasiky a jazzu. Brzy se ale ansámbl posunul od interpretace k experimentům napříč hudebními žánry, od aranžování ke komponování a k touze hudbou nezávisle na žánrech či generační příslušnosti komunikovat. Vítězové soutěže International Songwriting Competition v Nashvillu (2005) spolupracovali s celou řadou skvělých hudebníků a orchestrů – Bobbym McFerrinem, Ivou Bittovou, Floexem, Janou Koubkovou, Radkou Fišarovou, PKF – Prague Philharmonia či Filharmonií Brno. Stali se též součástí mnoha originálních projektů, jako například Eternal Seekers, Hidden Orchestra Joea Achesona, či site specific vystoupení s intermediálním umělcem Petrem Niklem a legendárním perkusionistou Alanem Vitoušem. Clarinet Factory si přivezl ocenění a nominace z mnoha prestižních soutěží celého světa – vedle soutěže v Nashvilu například z rotterdamského Classical: NEXT, kanadského Mundial Montréal, domácí soutěže Classic Prague Awards (v kategorii Crossover) či z proslulého festivalu wordl music WOMEX.

Soubor Grunik se jmenuje po kopcích Gruň a Grunik v Karpatech, odkud (především z horské oblasti Beskyd na rozhraní Moravy, Slezska a Slovenska) také čerpá svůj repertoár. Cílem souboru je prezentace folkloru v jeho autentické podobě včetně krojů a tanců. Ovšem folklor neznamená zakonzervovanou podobu hudby – jeho přirozenou součástí vždy byl důraz na autentičnost projevu jedince a jeho improvizační schopnosti. Soubor má dvě části – soubor dětí do 15 let, tzv. malý Grunik, a soubor dospělých neboli velký Grunik, který spolupracuje s cimbálovou muzikou Vojtek z Ostravy. Soubor získal řadu ocenění a navštívil mnoho mezinárodních festivalů, například v Zakopaném v Polsku, v Middlesbroughu ve Velké Británii či v Theule sur Mer ve Francii). V roce 2004 se stal Grunik laureátem festivalu ve Strážnici, největší mezinárodní festivalu folkloru v České republice. Soubor Grunik se také podílel na natáčení filmu Želary, který byl v roce 2004 nominován na Oscara v kategorii zahraničních filmů.

6 prosince @ 13:00

13:00